Witamina E – poznaj sekrety jej wpływu na skórę

Witamina E, znana też jako „witamina młodości” fascynuje zarówno osoby marzące o tym, aby pięknie wyglądać, jak i naukowców. Jej właściwości wielokrotnie poddawano starannej analizie i dziś nie mamy już wątpliwości, co do tego, że ma pozytywny wpływ na całym organizm. Gdybyśmy jednak mieli wskazać, co najbardziej zyskuje na kontakcie z nią, z pewnością byłaby to skóra.

Witamina E – podstawowe informacje

Z biologicznego punktu widzenia witamina E jest mieszaniną tokoferoli i tokotrienoli. Warto mieć zresztą na uwadze i to, że mamy do czynienia z witaminą szeroko rozpowszechnioną w przyrodzie, która jest obecna nie tylko w zielonych częściach roślin, ale również w nasionach oraz ziarnach. O jej szczególnie dużym stężeniu mówi się w kontekście kiełków.

Witamina e na skórę

Witamina E – właściwości korzystne dla skóry

Choć witamina E wpływa korzystnie na całym organizm, to jej pozytywnemu oddziaływaniu na skórę poświęca się zwykle najwięcej uwagi. Nie ma tu zresztą przypadku. Analizując jej skład nie można przecież nie dostrzec sporego pokrewieństwa z lipidami naskórka. To zresztą właśnie dlatego witamina ta z tak dużą łatwością wnika w głąb skóry uszczelniając jednocześnie jej barierę naskórkową.

Gdy analizujemy jej możliwości, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że mamy do czynienia ze wspaniałym przeciwutleniaczem. Lipidy wchodzące w skład błon komórkowych mogą więc być dzięki niej doskonale chronione przed działaniem wolnych rodników. W praktyce oznacza to, że witamina ta przyczynia się do przerywania zachodzących w skórze łańcuchowych reakcji rodnikowych. Przeciwdziała procesom destrukcyjnym, a jednocześnie hamuje te, do których zdążyło już dojść.

Gdy w grę wchodzi witamina E właściwości przeciwstarzeniowe tego cennego składnika wielu kosmetyków również są wysoko cenione. Można je uznać za spektakularne, bo sama witamina walczy nie tylko ze wspomnianymi już wolnymi rodnikami, ale również ze szkodliwym wpływem dymu papierosowego oraz promieniowania UV na skórę. Jest też cennym składnikiem nawilżającym skórę i łagodzącym podrażnienia. Kosmetyki z jej udziałem są stosowane także wtedy, gdy chcemy pozbyć się przebarwień.

Źródło: bio-oil.com.pl/wielka-moc-w-kropli-zdrowia-wlasciwosci-witaminy-e/